www.sp.nl/sharongesthuizen

Homepage SPSlash Sharon esthuizen

Zoeken in /sharongesthuizen

agenda

  • Maandag 18 juni Den Haag - 16.00 uur, Sharon Gesthuizen neemt deel aan een debat georganiseerd door Koninklijke Horeca Nederland. Locatie: Dudok.
  • Maandag 25 juni Middelburg - 14.00 - 16.30 uur; Sharon Gesthuizen gaat op werkbezoek bij een deken van de Advocatenorde, om te zien hoe er toezicht wordt gehouden op de kwaliteit van de advocatuur.
  • Maandag 27 augustus Schiphol - 14.00 - 18.00 uur; Sharon Gesthuizen komt kijken om te zien hoe de Koninklijke Marechaussee toezicht houdt aan de grens en hoe de toegang en uitzetting van migranten is geregeld. Ook de privacy van reizigers en het uitwisselen van hun gegevens door luchtvaartmaatschappijen komt aan bod.
  • Woensdag 29 augustus Katwijk - 11.00 - 14.00 uur; Sharon Gesthuizen bezoekt een opvanglocatie voor asielzoekersgezinnen in Katwijk. Tijd onder voorbehoud.
sp.nl/Sharon Gesthuizen

‘Nederlandse fruithandelaar niet kritiekloos overleveren aan Polen’

19-01-2011 • SP-Kamerlid Sharon Gesthuizen is verontwaardigd over de dreigende overlevering van een Nederlandse fruithandelaar aan Polen vanwege vermeende strafbare feiten van 14 jaar geleden. In een debat met minister van Justitie Opstelten eist Gesthuizen uitstel: ‘Kritiekloze overlevering van Nederlanders aan Europese landen op basis van dubieuze beschuldigingen is onacceptabel. De minister moet opkomen voor Nederlandse onderdanen.’

De Nederlandse fruithandelaar werd in 1996 gearresteerd in Polen. Hij werd beschuldigd van fraude, nadat hij geweigerd had belastingambtenaren een niet-bestaande belasting te betalen. Sindsdien vernam hij niets meer van de Poolse justitie, terwijl zijn verblijfplaats in Nederland geen geheim was en hij daarna zelfs nog probleemloos in Polen is geweest. Gesthuizen: ‘Hoewel ik mij niet uit kan laten over de schuldvraag is dit toch wel dubieus. De beschuldigingen van fraude zijn vaag en hij is jarenlang met rust gelaten. Waarom is er nu opeens zoveel haast om een hartpatiënt in langdurig voorarrest in Polen te plaatsen? Dat is al erg genoeg, maar dat Nederland hier kritiekloos aan meewerkt is nog erger.’

De SP vindt al langer dat het Europees Arrestatiebevel moet worden aangepast. Op grond van Europese afspraken worden de lidstaten geacht 'wederzijds vertrouwen' te hebben in elkaars rechtstelsels en moeten onderdanen worden overgeleverd aan EU-lidstaten wanneer zij verdacht worden van strafbare feiten. Volgens Gesthuizen is dat vertrouwen lang niet altijd terecht: ‘We kennen voorbeelden uit het verleden dat mensen in slechte omstandigheden ontzettend lang in voorarrest hebben gezeten, zonder toegang tot advocaat en slechte medische zorg. Nederland moet garanties eisen van Polen en de zaak kritisch volgen, anders kan overlevering niet aan de orde zijn.’

Gesthuizen eist van minister Opstelten dat de overlevering van de Nederlandse fruithandelaar in ieder geval wordt opgeschort tot haar Kamervragen zijn beantwoord. Liever nog ziet zij dat de minister in overleg treedt met zijn collega in Polen of er geen minder vergaande alternatieven zijn, zoals videoverhoor van de 'verdachte' terwijl hij gewoon in Nederland is. Gesthuizen: ‘Nederland is nu het braafste jongetje uit de klas met de overlevering van onderdanen. Dat is nergens voor nodig en moet maar eens afgelopen zijn.’

Delen E-mail een 
vriend Hyves
Tweede Kamerverkiezingen 12 september 2012
1 voor allen
Laat zien waarom je SP-lid bent

Vroeg of laat
Studio SP
top