NU IS DE TIJD! Sympathiseer je met de SP? Lid worden is nog veel beter en kan al voor vijf euro per kwartaal. Mee denken, mee doen, mee winnen. Je ontvangt het boek ‘Hoe dan Jan?’ en het SP-nieuwsblad de Tribune. Steun de SP en sluit je nu aan!
Jan Marijnissen kwam bijna veertien jaar geleden samen met Remi Poppe in de Tweede Kamer. Nu leidt hij de derde partij van ons land. Hij hoort tot de Kamerleden met de meeste ervaring. Maar van stoppen wil hij nog niks weten: ”Ik ben een rasoptimist. Net als mijn moeder.“
Foto: Ari Versluis
Een beter Nederland, een menselijker en socialer Nederland: kan dat wel? Die vraag krijg ik dagelijks. Van allerlei mensen. Van onderwijzers tot postbodes, van mensen die niet rond kunnen komen tot mensen die zich zorgen maken over ons landschap, van werkers in de thuiszorg tot bouwvakkers. Mijn antwoord is steevast en zonder aarzeling: natuurlijk kan dat. Veel ellende wordt veroorzaakt door bedrijven die het vaak alleen om de winst gaat én door politici die niet weten wat er speelt en dus de verkeerde maatregelen nemen.
In vergelijking met de rest van de wereld hebben we het over het algemeen redelijk voor elkaar in ons land. Dat is de verdienste van onze (voor)ouders. Door hard werken, strijd en veel opoffering hebben zij gezorgd voor een stelsel van goed onderwijs en goede zorg, sociale zekerheid en goede huisvesting. Zij hebben de emancipatie en gelijkberechtiging van het individu voor de meesten tot werkelijkheid gemaakt. Hun motto was ‘een eerlijke verdeling van kennis, inkomen en macht’.
In de opbouw van ons land kwam de klad erin toen dit uitgangspunt in de jaren tachtig werd losgelaten. De liberalen wonnen terrein. Vanaf toen werden de inkomensverschillen groter en groter, werd er bezuinigd op de zorg en op het onderwijs, werd de sociale zekerheid afgebroken, kwam er overal in de publieke sector marktwerking, nam de bureaucratie vreselijke vormen aan, en kwam de politieke macht in handen van een elite die niet naar het volk wilde luisteren.
Het neoliberalisme en vooral de partijen die het hebben gepropageerd en hebben doorgevoerd, VVD, CDA, D66 en PvdA, dragen een grote ver-antwoordelijkheid. Want, behalve dat ons land op veel terreinen steeds
slechter ging presteren, kwam er nog iets anders bij. Het cynisme. Steeds meer mensen geloven de politici niet meer. Ze geloven hun praatjes niet meer en geloven al helemaal niet meer dat ze in staat zijn de problemen op te lossen. De kleine niet, en de grote zeker niet. Het gevolg is dat daar waar mensen zich eerst verantwoordelijk voelden en desnoods een stapje extra zetten, men nu steeds vaker wegkijkt. Het zal mijn tijd wel duren, denkt nu menigeen. Deze mentaliteit is funest voor ons land. Het staat haaks op de beroepseer en holt het respect uit voor het beroep, het ambacht of het ambt.
We zijn één van de rijkste landen ter wereld, we hebben een goed opgeleide beroepsbevolking. We hebben een vooraanstaande en vooruitstrevende industrie en van veel zaken weten we al lang hoe ze aan te pakken voor het beste resultaat. Waarom zou een menselijker en socialer, en daarmee fijner en sterker Nederland niet kunnen…
Als we het willen, kan het. Met vereende krachten. De politiek zal het initiatief moeten nemen met de juiste wetten en regels, met beleid dat de problemen echt aanpakt, en van onderop wordt vormgegeven. In deze krant kun je voorbeelden zien van hoe het nu al veel beter kan. Neem het verpleeghuis in Soest. Ik ben daar een poosje geleden zelf geweest. Ik geloof in die werkwijze: de menselijke maat, menselijke verhoudingen en een menselijke aanpak. Dat is voor iedereen beter, voor de bewoners en de familie, het personeel en de vrijwilligers.
Maar toch. Willen we het land echt beter achterlaten voor onze kinderen, dan dat we het hebben gekregen van onze ouders, dan zullen we vooral zelf actief moeten worden. De Nederlandse politiek is in zijn aard lui, troperig en vergeven van ´eigen belang´. Als we dat willen veranderen, kan niemand aan de kant blijven staan. Dan zullen we overal vragen moeten stellen, vragen blijven stellen en tot actie overgaan. De SP is er klaar voor. U, hoop ik, ook
Inhoudsopgave « Nieuws « Overzicht
Bezoek onze vernieuwde shop. Mooie kleding, leuke gadgets, interessante boeken en rapporten...